Saved Bookmarks
| 1. |
each, Se's P4. Cost price of 50kg grain 2000,Selling price R43 per kg. |
|
Answer» Cost Price of 50 kg grain Rs. 2000 => Cost Price of 1 kg grain = 2000/50 = Rs. 40 And Selling Price of 1 kg grain = Rs. 43 Profit = 43–40 = Rs. Profit% = (3/40)×100 => Profit% = 7.5%please like the solution 👍 ✔️ profit% =(3/40 )×100 |
|