1.

each, Se's P4. Cost price of 50kg grain 2000,Selling price R43 per kg.

Answer»

Cost Price of 50 kg grain Rs. 2000

=> Cost Price of 1 kg grain = 2000/50 = Rs. 40

And Selling Price of 1 kg grain = Rs. 43

Profit = 43–40 = Rs.

Profit% = (3/40)×100

=> Profit% = 7.5%please like the solution 👍 ✔️

profit% =(3/40 )×100



Discussion

No Comment Found