1.

Estimate the minimum potential difference needed toreduce Al_(2)O_(3) at 500^(@)C The gibbs energy change for the decomposition reaction 2/3Al_(2)O_(3)rarr4/3Al+O_(2)is 960 kJ (F=96500 C mol^(-1))

Answer»

Solution :`(2)/(3)Al_(2)O_(3)rarr(4)/(3)Al+O_(2)`
`n=(6xx2)/(3)=4e`
`DeltaG=-nFE`
`DeltaG=960xx10^(3)J, n=4, F="96500 C mol"^(-1)`
`960xx10^(3)=-4xx96500xxE`
`=E=-2.487V`
`"Minimum potential DIFFERENCE needed to reduce "Al_(2)O_(3)=-2.487V`.


Discussion

No Comment Found