1.

Estimate the minimum potential difference required to reduce Al_(2)O_(3)at 500^(@) C. The free energy change for the decomposition reaction : 2/3Al_(2)O_(3) to 4/3 Al + O_(2) is DeltaG = 960 kJ 1 F = 96500 C mol^(-1).

Answer»

Solution :The following data is provided
`DeltaG^(@) = +960 kJ = 960 xx 10^(3) J, 1F = 96500 C mol^(-1)`
The reduction equation may be written as:
`4/3 Al^(3+) + 4e^(-) to 4/3 Al`. Thus, n=4.
Use the following RELATION to calculate potential difference.
`DeltaG^(@) = -nFE^(@)`
`=-960 xx 10^(3) J =-4 xx 96500 C mol^(-1) xx E^(@)` volt
or `E^(@) = (960 xx 10^(3) J)/(4 xx 96500 C mol^(-1)"volt") = +2.48 V`


Discussion

No Comment Found