Saved Bookmarks
| 1. |
Help help help anyone |
|
Answer» if a WIRE of 8.9 mm length and 54 mm is reshaped into a circle , the DIAMETER of the circle will be equal to the PERIMETER of the wire .Perimeter of wire (RECTANGLE) = 2×(l+b) = 2 × ( 8.9 + 54 ) = 2 × 62.9 mm =125.8 mm Radius = 1/2 of a diameter Hence radius of a circle with 125.8 mm diameter = 125.8÷2 = 62.9 mmTherefore , the radius of this circle will be equal to 62.9 mm . |
|