1.

(i) Give three differences, between EMF andPotential difference. Calculate the electrode potential of a copper electrode dipped in 0.1 M CuSO_(4) solution at 25^(@)C.

Answer»

Solution :GIVEN that `E_(Cu^(2+)//Cu)^(@)=+0.34V`
(i)
(II) `Cu^(2+)(aq)+2etoCu(s)`
Nernst EQUATIONIS
`E_(Cu)=E_(Cu)^(@)+(0.0591)/(2)log""[Cu^(2+)]`
`=0.34+(0.0591)/(2)log(0.1)`
`=0.34+(0.0591)/(2)log10^(-1)`
`=0.34+(0.0591)/(2)(-1)`
`=0.34-(0.0591)/(2)`
`=0.34-0.0295`
`E_(Cu)=0.3105V`


Discussion

No Comment Found