1.

, If 24 ball pens cost 56, find the cost of 18 such pens.

Answer»

Cost of 24 pens = Rs 56=> Cost of 1 pen = Rs 56/24 = Rs 7/3=> Cost of 18 pens = Rs( 7/3 × 18) = Rs 42

Hit like if you find it useful



Discussion

No Comment Found