Saved Bookmarks
| 1. |
If 4•5m of a uniform rod weight 17• 1 kg . what is the weight of 12m of such rod ?a. 51•2kg b. 53 kgc. 45• 6 kg d. 56 kgyaar please help me |
|
Answer» Step-by-step explanation: 4.5m = 17.1 KG 1 m = 17.1/4.5 kg 12 m =( 171×12 ) /45 kg = 45.6 kg Option C is your answer |
|