1.

If both the mass and radius of earth decrease by 1% the value of acceleration due to gravity will decrease by nearly:

Answer»

`1% `
`2%`
`1.5%`
`2.5%`

Solution :`(G.)/(g)=(M.)/(M)xx((R )/(R.))^(2)=(0.99M)/(M)((R )/(.99R))^(2)=1.01`
`therefore (g.)/(g)-1=1.01-1 RARR (g.-g)/(g)=0.01`
or`(g.-g)/(g)xx100=1%`
So the correct CHOICE is (a).


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions