1.

lambda_(HCN) is 0.1M solution is20S m^(2) " mol"^(-1) lambda_(HCN)^(@)is 200S m^(2) "mol"^(-1) . The P^(H) of 0.1M HCN solution is ____________

Answer»


SOLUTION :`ALPHA = (^^_(HCN))/(^^_(HCN)^(0)) = (20)/(200) = 10^(-1) , [H^(oplus)] = C alpha = 0.1 XX 10^(-1) = 10^(-2) , P^(H) =2 `


Discussion

No Comment Found