1.

Nishant sold his scooter for 24150 making a profitof 15%. Find the cost price of the scooter.100%​​

Answer»

Given :-

  • Selling price of SCOOTER (SP) = Rs. 24150
  • Profit (P) = 15%

To FIND :-

  • The cost price of the scooter (CP).

Solution :-

As we KNOW that,

CP = (SP × 100)/(100 + Profit)

[ Putting values ]

↪ CP = (24150 × 100)/(100 + 15)

↪ CP = 2415000/115

↪ CP = 21000

Hence,

  • The cost price of scooter is Rs.21000.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions