Saved Bookmarks
| 1. |
PLEASE HELP!!!!!!!!!! (PROBABILITY AND STATS) QUESTION: Two manufacturers supply food to a large cafeteria. Campbell’s supplies 2400 cans of soup and 3% are found to be dented. Progresso supplies 3600 cans and 1% are found to be dented. Given that the can of soup is dented, find the probability that it came from Progresso. Show work if possible. |
|
Answer» 3/500Step-by-step explanation:TOTAL NUMBER of CANS = 2400+3600 = 6000Number of dented cans from PROGRESSO = 1% of 36001/100×3600 = 36 Probability of dented cans from Progresso = 36/6000 = 3/500 |
|