Saved Bookmarks
| 1. |
Plz answer the question fast!!!! |
|
Answer» plz MARK me as brainliestStep-by-step explanation:The least of number glasses used will have the QUANTITY of milk equal to the HCF of 720 and 405Prime factorisation of 720=2 4 ×3 2 ×5Prime factorisation of 405=3 4 ×5So,HCF of 720,405=3 2 ×5=45So with 720ml of milk, number of glasses filled = 45720 =16And with 405ml of milk, number of glasses filled = 45405 =9So, total glasses filled =16+9=25 |
|