1.

Sarath bought 5 apples and 7 mangoes for 280. Cost of each apple and mango is SAME.Can we calculate the cost of 1 mango by framing equations?(A) Yes, as we have 1 equation with 1 variable(B) No, as we have 1 equation with 2 variables(C) Yes, as we have 2 equations with 2 variables(D) No, as we have 2 equations with 4 variables​

Answer»

ANSWER:

no as we have 2 EQUATIONS with 2 VARIABLE



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions