1.

Solid AgNO3 is gradually added to a solution which is 0.01 M in Cl− and 0.01 M in CO2−3. KspAgCl=1.8×10−10 (molL−1)2 and KspAg2CO3=4×10−12 (molL−1)3. The concentration of Cl− when Ag2CO3 starts precipitating is:

Answer»

Solid AgNO3 is gradually added to a solution which is 0.01 M in Cl and 0.01 M in CO23. KspAgCl=1.8×1010 (molL1)2 and KspAg2CO3=4×1012 (molL1)3. The concentration of Cl when Ag2CO3 starts precipitating is:



Discussion

No Comment Found