1.

The angular frequency is:

Answer»

120 rad/s
754 rad/s
386 rad/s
820 rad/s

Solution :GIVEN `MU = 525g//m` T = 45N
f = 120 Hz
A = 8.5 mm
Anglular frequency `omega = 2pif = 2PI(120)` = 754 rad/s.


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions