1.

Answer with steps please​

Answer»

Answer:

88s

Explanation:

TOTAL DISTANCE = 1100 m

velocity = 45 X 5/18 = 12.5 m/s

Time taken = 1100/12.5 == 88s SECS



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions