1.

Carnot engine is working between sink temperature 27 "C and sourcetemperature 227 °C. Calculate the efficiency of the Carnot engine​

Answer»

T1 - 227°C = 500K

T2 - 27°C = 300K

N = 1-T2/T1

N = 1-3/5

N = 2/5

Thanks for READING



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions