Saved Bookmarks
| 1. |
Hola! ♥️ pls solve it!! |
|
Answer» Explanation: The angular frequency of the LCR circuit is: here: L=1.5 H ; C=35 micro farad ; R= 20 OHM putting the value in the above formulae, we get: => 138 Hz When an AC voltage of Angular frequency w(omega) =138 Hz is applied to the circuit, then w(omega) L= =>So inductive RESISTANCE will be= 207 ohm Also, This the condition of resonance. The rms resonant current in the circuit is: => I=V/Z i.e. So, resonant current will be: 10 A Note: here The power is transferred to the resistor onlytherefore : Average power= (I*I) *R => (10A * 10A)* 20 ohm = 2000 W Hence, the average power transferred is 2000 W.HOPE IT HELPS YOU |
|