Saved Bookmarks
| 1. |
Please answer.... anybody |
|
Answer» HEY mate... Explanation: Net force, F 2=82+62 N F2=100 N and hence, F= 10N ACCELERATION, a = F/m= 10/5= 2m/s2 If the net force F makes an angle BETA(b) with the horizontal, then the acceleration will ALSO make an angle beta (b) with the horizontal . this is because the acceleration is always in the direction of force. Tan b =6/8 =3/4 = 0.75 Hence, b = tan-1(0.75)= 36.9o Hope this helps uh!❤️ |
|