1.

Please answer this..plese explain it clearly

Answer»

Answer:

V = I × REQ

Req = r1 + R2

Req = 61+31 = 92 ohm

I = 0.17 Amp

V =.17 × 92 = 15.64Volt

Thanks for Reading



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions