1.

Please help memmmmm​

Answer»

Answer:

the required answer is 100 m/s

<U>GIVEN:

  • acceleration, a= 10 m/s^2
  • time , t= 10 s

TO FIND:

velocity, v

THREE EQUATIONS OF MOTION:

FIRST EQUATION:

V = u + at

SECOND EQUATION:

s = ut + (1/2)at^2

THIRD EQUATION:

V^2 - v^2 =2as

KEYS:

  • v.......FINAL velocity
  • u...... initial velocity
  • a..... acceleration
  • t........time
  • s...... displacement

SOLUTION:

since there is no information available regarding intial velocity, consider the initial velocity u = 0

apply first equation of motion,

v = u + at \\  \\ v = 0 + (10)(10) \\  \\ v = 0 + 100 \\  \\ v = 100 \: m /s

the INCREASED velocity is 100 m/s.

ADDITIONAL:

in vertical motion ,the acceleration due to gravity comes into play.

in the three equations of motion , acceleration of the BODY will be replaced by acceleration due to gravity, g



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions