1.

The current through 2 ohm will be

Answer»

CURRENT will be 0.5,

because R=1/I

RESISTANCE is INVERSELY PROPORTIONAL to current

therefore I=1/2

I=0.5



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions