1.

What is the quantity of electricity in coulombs needed to reduce 1 mol of  Cr2O72-? Consider the reaction: Cr2O72- +14H ++6e --> 2Cr3+ +8H2O

Answer»

The given reaction is as follows:

Cr2 O72- + 14H+ + 6e- → Cr3+ + 8H2O 

Therefore, to reduce 1 mole of Cr2 O72-, the required quantity of electricity will be:

=6 F

= 6 × 96487 C

= 578922 C



Discussion

No Comment Found