1.

When current flowing through one coil changes from 0 Amp to 15 Amp in0.2 s, an emf of 750V is induced in an adjacent coil. Calculate the coefficientof mutual inductance of the two coils.​

Answer»

Answer:

15×750=x

x=750/5

x=150/0.2

x=30.2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions