Subject not found.
1.

Which would require a greater force - accelerating 1 kg mass at 10 m/s or 2 kg mass at 4 m/ s

Answer»

f=mg

1 f=10

2 f=2*10

f=20

therefore 2ND ONE



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions