1.

A Project With Earned Value (ev) = $250, Actual Cost (ac) = $200 And Planned Value (pv) = $350. What Is The Cost Performance Index (cpi)?

Answer»

The FORMULA to be USED to calculate CPI is:

CPI = EV / AC

CPI = $250 / $200 = 1.25

The formula to be used to calculate CPI is:

CPI = EV / AC

CPI = $250 / $200 = 1.25



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions